Wholesale Custom Sizes Aluminum Foil for Hookah Shisha Paper Charcoal Holder Use
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Material: | Aluminum Foil |
| Interfold Aluminuium: | Foil Sheet |
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Overseas service content includes Debugging, Maintain, Repair.
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- shisha
- Feature
- Eco-Friendly
- Customized
- Customized
- Color
- Silver
- Age
- More Than 5 Years
- Folded
- Folded
- Transport Package
- with Color Box or Shink Box
- Specification
- depend on the client requirment
- Trademark
- Fineness
- Origin
- China
- HS Code
- 7607119000
- Production Capacity
- 5000boxes/Day 8hours/Day
Product Description
Basic Info.
Product Description:







1.Diameter size: 10cm,12cm,13cm,14cm( general size) and according to customer's requirements
2.Thickness: 10micron,16micron,18micron,22micron,25micron,40micron,50micron
3.Shape: Round ,square and roll(with holes and without holes)
4.Material: One foil +one paper
5.ISO9001, SGS
Dimensions:
| Item No. | Household aluminum foil |
| Length | 1-600mm |
| Width | 300mm |
| Thickness | 9mic -- 30mic |
| Core ID | 28mm 30mm 35mm 38mm |
Description:
| Alloy | 8011-O/3003-O |
| Application | For food, kitchen,bbq etc |
| Material | Aluminum foil (Grade A) |
| Shape | Roll |
| Color | Sliver |
| Certifications | SGS FDA TUV ISO |
Advantages:
Aluminium foil roll have many usage way,such as Cable foil, food packing,Pharmaceutical foil,Cigarette foil
1)High quality with competive prices.
2)Wide product range of choice.
3)We are specific manufacture and control.
Besides, we also manufacture:
1) Aluminum foil container machines;
2) Aluminum foil roll machines;
3) Slitters & rewinders;
4) Cross cutting machines;
5) Aluminum foil scrap balers;
6) Automatic carton sealers;
7) Aluminum flexible duct machines;
8) Aluminum container moulds.
Company Information
Our Factory
Fineness Aluminium foil Factory is located in Zhangjiagang, Near Shanghai port. Fineness Aluminum Foil Co., Ltd is a company
dedicated to the research, development, production and sale of aluminum foil related products, such as aluminum foil for food
packing, hairdressing foil, silicone oil, barbecue paper, aluminum foil jumbo roll, aluminum foil containers, aluminum foil rewinding
machines, and manual aluminum foil cutting machines and aluminum foil container production lines. With the pace of globalization,
our company spares no effort in becoming a first-class supplier of such products
Our Office
Our Certificates
Our factory have passed SGS,BV, ISO9001:2000, HACCP,AAA .
Our products passed FDA,SGS,TUV.
Our machine passed CE.
Our Customers
Our client is Chain Supermarket, Such as Auchan Carrfour from France, Metro from Germany, X5,Home Queen, A.D.M from
Russia , Home Chief from Australian, E-mart from Koren,DASIO, AEON LaKe Town ,JUSCO from Japan...
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Shisha Foil
- Wholesale Custom Sizes Aluminum Foil for Hookah Shisha Paper Charcoal Holder Use