Kitchen Food Grade Paper Sheets Aluminum Foil Soft Printed Pop up Foil Sheets Sandwich Wrap Sheet
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Type: | Disposable Bed Sheet |
| Brand Name: | Fineness |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2010
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Exhibition Experience
Overseas Services
Customization from Designs
Quality Assurance
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier provides overseas services and supports countries including Algeria.
Overseas service content includes Debugging, Maintain, Repair.
Overseas service content includes Debugging, Maintain, Repair.
The supplier provides design based customization services
The supplier provides quality assurance
Sign In to see all verified strength labels (27)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- paper
- Aluminium Foil
- Household Foil
- Material
- Aluminum Foil
- Feature
- Eco-Friendly
- Customized
- Customized
- Color
- Silvery
- Age
- Adult
- Folded
- Folded
- Transport Package
- with Color Box or Shink Box
- Specification
- depend on the client requirment
- Trademark
- Customized
- Origin
- China
Packaging & Delivery
- Package Size
- 22.00cm * 27.00cm * 4.00cm
- Package Gross Weight
- 0.100kg
Product Description
Dimensions:
| Item No. | Pop-up Aluminum Foil Sheets (alloy8011-O, Temper soft ) |
| Length | 1-600mm |
| Width | 280-600mm |
| Thickness | 6mic -- 26mic |
| Core ID | 28mm 30mm 35mm 38mm |
Description:
| Alloy | 8011-O/3003-O |
| Application | For food, kitchen,bbq etc |
| Material | Aluminum foil (Grade A) |
| Shape | Roll |
| Color | Sliver |
| Certifications | SGS FDA TUV ISO |
Pop-up Foil Sheets are individual sheets of aluminum foil, Wrappers are so easy to use with all your foods because thay are so popular up.
Temper Soft
Use Food
Specifaction: Color -Trak Pop-up foil 5" x 103/4" 500sheets; Sliver foil; Pop-up dispenser box. Texturized for strength.





We have much experience in this line. We have exported to Italy, Greece, Russia, the Middle East, etc. we have passed ISO9001:2000, Haccp, AAA. Our aluminum foil related products have passed FDA, SGS, TUV. Our machines passed CE.With advanced equipments, superior quality administers and toping working team, we can offer our customers high quality products and the finest services. We are looking forward to establishing long-term business relations with clients
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Hot Sale
- Kitchen Food Grade Paper Sheets Aluminum Foil Soft Printed Pop up Foil Sheets Sandwich Wrap Sheet
Hot Searches
More