Automatic Aluminum Foil Cutting and Rewinding Machine
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Whole Life Technicial Support |
| Warranty: | Two Years Warranty |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
360° Virtual Tour
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Overseas service content includes Debugging, Maintain, Repair.
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- 910
- Application
- Machinery&Hardware, Food, Commodity, Kitchen
- Type
- High-Speed Rewinding Machine
- Work Method
- Flat Knife Slitting
- Structure
- Cutting Part
- Packaging
- Case
- Classification
- High Speed Cutting and Rewinding Machine
- Applicable Process
- Final Inspection
- Suitable Substrates
- Aluminum Foil, Baking Paper, Silicon Paper, Film
- Packaging Material
- PE/Case
- Voltage
- 3p, 380V/ 3p, 220V
- Auto Label
- Yes
- Automatic Tension
- Yes
- Total Power
- 8kw
- Hotmelt Glue
- Yes
- Frequency
- 20A, 50Hz
- Certificate
- CE
- Transport Package
- Wooden Case
- Specification
- 2500*2000*1900mm
- Trademark
- Fineness
- Origin
- China
- HS Code
- 8479811000
- Production Capacity
- 500 Sets/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 250.00cm * 200.00cm * 190.00cm
- Package Gross Weight
- 2000.000kg
Product Description
FULL AUTOMATIC ALUMINUM FOIL REWINDING MACHINE
WITH AUTO LABEL& HOT MELT GLUE
It is controlled by PLC microcomputer, adopts 4 motors.
The meter is measured by a high-precision encoder. It can rewind from 1 m to maximum 300 m.
Six shafts automatic changes without stop.
Automatic spraying hot melt glue and automatic labeling.



| Item | Aluminum foil rewinding machine |
| Rewinding Material | Aluminum foil, baking paper, silicon paper, plastic bag, film |
| Width of material | 260-460mm |
| Width of products | 260-460MM |
| Diameter of un-winder roll(Max) | Ф800mm |
| Diameter of re-winder roll(Max) | Ф90mm/110mm (customized available) |
| Core size of un-winder | 3'' or 6" |
| Core size of re-winder | 32mm,35mm, 38mm or 40mm (customized available) |
| Thickness of material | 0.006-0.03mm |
| Productivity | 40pcs/min |
| Change Motor and Gear Reducer | 750W |
| Sticker Motor | 750W |
| Main motor | 4kw |
| Total Power | 8kw |
| Air pressure | ≥ 0.5Mpa |
| Minimum Length of Rewind | 1meter |
| Sticker motor | Servo |
| Invertor | Delta |
| PLC | SIEMENS GERMANY |
| Touch screen | WEINVIEW |
| Hotmelt glue machine | China brand (customized available) |
| Unwind and rewind tension | Automatic tension |
| Weight | 2000kg |
| Packing Type | wooden case |
| Packing Size | 2500*2000*1900mm |




As per your inquiry I know that you are going to purchase our aluminum foil rewinding machine.
Our factory has made 12 kinds of rewinding machines.
In order to quote you the exact prices including shipping, I am very sorry but I still need your help to confirm:
1. What is the percentage of main products? (less than 10meters:%, 10-30 meters: %, more than 30 meters: % or others.)
2. Our price is based on FOBshanghai, can you receive that? What is the name of the destination port?
3. Inner diameter of the paper tube core: 25/30/32/35/38/50mm or others.
4. Width of finished product: 120/300/ 450/ 500/600mm or others.
5. Automation requirements: manual labeling / automatic labeling
6. Glue requirements: hot melt glue / cold water glue / No glue.
7. Production materials: aluminum foil / baking paper / film or others.
Please check Whatsapp for the document of them so that you can make a better decision.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Aluminum Foil Rewinding Machine
- Automatic Aluminum Foil Cutting and Rewinding Machine