| Customization: | Available |
|---|---|
| Usage: | Food Use, Kitchen Use |
| Type: | Sheet |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
1.Diameter size: 10cm,12cm,13cm,14cm( general size) and according to customer's requirements
2.Thickness: 10micron,16micron,18micron,22micron,25micron,40micron,50micron
3.Shape: Round ,square and roll(wiht holes and without holes)
4.Material: One foil +one paper
5.ISO9001, SGS
| Item No. | Household aluminum foil |
| Length | 1-600mm |
| Width | 300mm |
| Thickness | 9mic -- 30mic |
| Core ID | 28mm 30mm 35mm 38mm |
| Alloy | 8011-O/3003-O |
| Application | For food, kitchen,bbq etc |
| Material | Aluminum foil (Grade A) |
| Shape | Roll |
| Color | Sliver |
| Certifications | SGS FDA TUV ISO |
Aluminum foil( household aluminum foil ) can be cut and packed into colour box, colour box with saw blade,
colour paper sleeve, colour shrink wrap, colour paper with shrink wrap.
| Advantages |
Aluminium foil roll have many usage way,such as Cable foil, food packing,Pharmaceutical foil,Cigarette foil
1)High quality with competive prices.
2)Wide product range of choice.
3)We are specific manufacture and control.
Aluminum foil containers are used in family banquets and the package of food-related industries such as airline snacks
and western-style pastry baking, with shapes and sizes optional by customers.
Besides, we also manufacture:
1) Aluminum foil container machines;
2) Aluminum foil roll machines;
3) Slitters & rewinders;
4) Cross cutting machines;
5) Aluminum foil scrap balers;
6) Automatic carton sealers;
7) Aluminum flexible duct machines;
8) Aluminum container moulds.