Hot-Sale Cheap Price Roll Semi Automatic Slitter Rewinding Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 4 Year |
| Warranty: | 4 Years |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2010
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Exhibition Experience
Overseas Services
Customization from Designs
Quality Assurance
The supplier had participated in offline trade shows, you can check the Audit Report for more information
The supplier provides overseas services and supports countries including Algeria.
Overseas service content includes Debugging, Maintain, Repair.
Overseas service content includes Debugging, Maintain, Repair.
The supplier provides design based customization services
The supplier provides quality assurance
Sign In to see all verified strength labels (27)
Find Similar Products
Basic Info.
- Inner Diameter of Finished Product Roll
- φ 25mm\φ 30mm\φ 45 mm
- Production Efficiency
- 2-3m/Second
- Rewinding Machinery
- Cutting and Packaging
- Transport Package
- Wooden Case
- Specification
- 1350*840*960mm
- Trademark
- Fineness
- Origin
- Zhangjiagang
- HS Code
- 7607119000
- Production Capacity
- 10sets/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 152.00cm * 128.00cm * 100.00cm
- Package Gross Weight
- 350.000kg
Product Description


| Thickness of Raw Material | 0.009-0.025mm |
| Width of Raw Material | 100-500mm |
| Maximun Unwinding Diameter | D600mm |
| Inner Diameter of Raw Material Roll Core | D75mm |
| Inner Diameter of Finished Product Roll Core | D25mm,D35mm,DD38 mm |
| Cutting Length of Roll | 1-300m |
| Production Efficiency | 2-5m/second |
| Decoil Centering Stroke | +/-20mm |
| Air Pressure | No need |
| Size | 1350*840*960mm |
| voltage | 220V |
| Magnetic powder brake | 50N.M |
| Complete machine power | 1.5KW |
| Complete machine weight | About 350kg |
Company Information
Zhangjiagang Fineness Aluminum Foil Co., Ltd. & Jiangsu Fineness Industrial Co., Ltd is a company dedicated in the research, development, production and sale of aluminium foil related products. Such as aluminium foil for food packing, hairdressing foil, silicone oil, barbecue paper, aluminum foil jumbo roll, aluminum foil container, Aluminum foil rewinding machie, and manual aluminium foil cutting machine, aluminum foil container production line, with the pace of globalization, the company spares no effort in becoming a first-class supplier of such products.

We are Aiming at producing high quality products, the company has passed the Certificate of ISO9001: 2000, FDA, SGS, TUV, CE and performs with adherence to the requirement of such system.
Besides, we also manufacture
1. Aluminum Foil Container Machine
2. Aluminum Foil Roll Machine
3. Slitter & Rewinder
4. Cross Cutting Machine
5. Aluminum Foil Scrap Baler
6. Automatic Carton Sealer
7. Aluminum Flexible Duct Machine
8. Aluminum Container Mould, we have much experiance in this line, we exported to Chile, Brazil, Itlay, Greece, Russia, Middle East, ...We have passed CE, SGS, FDA certifaction, and get very high Obtain high praise and praise.
Aviation food packaging foil all kinds of color and design is available, and we can coat, emboss, slit according to clients' demand. Aluminium foil container is used in family banquet and the package of food-related industries such as airline snack, western-style pastry baking, with the shape and size favored by the customer.
Owned the advanced equipments, superior quality administer and toping working team, we can offer our customer high quality product and the finest service. We are looking forward to establishing long-term business relations with clients from home and abroad on the principle of mutual benefit.
After-sales Service Provided:Engineers available to service machinery overseas
We have much experience in this line. We have exported to Italy, Greece, Russia, the Middle East, etc. we have passed ISO9001:2000, Haccp, AAA. Our aluminum foil related products have passed FDA, SGS, TUV. Our machines passed CE.With advanced equipments, superior quality administers and toping working team, we can offer our customers high quality products and the finest services. We are looking forward to establishing long-term business relations with clients.
1. Are you trading company or manufacturer ?
We are factory.
2.What kind of terms of payment?
T/T, L/C,D/A,D/P,Western Union are available.
3.Can you do Customization & Reproduction if I provide a photo?
Yes, we do Customization & Reproduction service, please check the details and sample above. You need to send the pictures to our email, tell us the specification you want, Then we will quote you exact price.We will take photos for you check.
4.Does the packaging safe and arrive in good conditions?
Yes, Safe Packing guarrantee, all the products will arrive your door under good conditions. We response to problem of shipping if there unfortunately is.
5.How long does it usually take to deliver the product?
We'll make the shipment to you immediately.It will take about 18 to 40 days arrive worldwide. Accurate delivery time depends on the specific quantity
6.Is drop shipping abailable?
Yes, it is, we can send to worldwide.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Aluminum Foil Rewinding Machine
- Hot-Sale Cheap Price Roll Semi Automatic Slitter Rewinding Machine
Related Categories
Hot Searches
- China Machine Factories
- Automatic Machine Factories
- Cutting Machine Factories
- Automatic Cutting Machine Factories
- Rewinding Making Machine
- Steel Rewinding Machine
- Toilet Paper Rewinding Machine
- Tissue Rewinding Machine
- Customized Paper Rewinding Machine
- Top 10 Machine
- Machine Trends
- Manual Rewinding Machine Bulkbuy
More